EKG spoczynkowe, inaczej elektrokardiografia, jest zapisem elektrycznej czynności serca. Za jego pomocą możemy wykryć zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, jego przerost, „świeży” lub przebyty zawał serca.
EKG spoczynkowe, inaczej elektrokardiografia, jest zapisem elektrycznej czynności serca. Za jego pomocą możemy wykryć zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, jego przerost, „świeży” lub przebyty zawał serca.
Holter EKG to badanie elektrycznej czynności serca, które przeprowadzane jest przez minimum 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet przez kilka dni. Dzięki ciągłemu zapisowi pracy serca możliwa jest ocena dynamicznych zmian zachodzących w mięśniu sercowym i zdiagnozowanie utajonych zaburzeń, których nie można wykryć w standardowym, spoczynkowym badaniu EKG. Holter umożliwia ocenę pracy serca również w trakcie snu. Jest to istotne ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji.
Holter ciśnieniowy jest popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Holter ciśnieniowy polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie przez cały czas. Z racji tego, że holter ciśnieniowy rejestruje wartości ciśnienia przez całą dobę, jego prawidłowe wartości będą się różnić w zależności od pory dnia.
Spirometria (badanie spirometryczne) jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc.
Wskazania do badania: usunięcie zębów (ekstrakcja), choroby zębów i przyzębia, parodontoza, wady zgryzu, leczenie implantologiczne. Przygotowanie do badania: należy zdjąć wszelkie metalowe elementy w obrębie głowy i szyi – kolczyki, spinki, łańcuszki, okulary, protezy. Wymaga skierowania od lekarza dentysty.
Przygotowanie do badania: należy zdjąć wszelkie metalowe elementy w obrębie głowy i szyi – kolczyki, spinki, łańcuszki, okulary, protezy. Wymaga skierowania od lekarza dentysty.
Przygotowanie do badania: należy wyjąć z ust uzupełnienia protetyczne tylko z badanego łuku zębowego. Nie wymaga skierowania od lekarza dentysty, można wykonać je na życzenie pacjenta.
Obejmuje wyłącznie korony zębów górnych i dolnych. Jest bardzo ważnym zdjęciem diagnostycznym ukazującym ogniska próchnicy na powierzchniach stycznych.
Jest zdjęciem przeglądowym i jako pierwsze jest zalecane we wszystkich zaburzeniach i dolegliwościach w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.
Pomaga zdiagnozować zwichnięcia żuchwy, zaburzenia położenia krążka stawowego, urazy i złamania główki stawowej, wyrostków żuchwy. Pokazuje zmiany zapalne i zwyrodnienia w obrębie jamy stawowej.
Wymaga skierowania od lekarza stomatologa lub laryngologa